جزییات خبر

سرویس اشتغال
گزارشی از طرح‌های نوین اشتغال کمیته امداد؛

استفاده از پهپاد کشاورزی برای توانمندسازی مددجویان/ درآمدزایی ۲۰ میلیون تومانی برای جوانان مددجو

بکارگیری پهپادهای کشاورزی به عنوان یک فناوری جدید و نوآورانه برای توانمندسازی مددجویان امداد در دستور کار این نهاد قرار دارد؛ در حال حاضر 14 پهپاد سمپاش در اختیار مددجویان قرار گرفته که درآمد ماهانه ۲۰ میلیون تومانی برای آنان در پی داشته است.

(دوشنبه ۴ اَمرداد ۱۴۰۰) ۱۲:۲۱
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی کمیته امداد، در حال حاضر ۱۲۰ نوع خدمت از سوی کمیته امداد به مددجویان ارائه می‌شود، اما بدون شک آنچه موجب خودکفایی و افزایش اعتماد به نفس مددجویان می‌شود، توانمندسازی آنان از طریق کمک به اشتغال آنان است؛ مساله‌ای که همواره در احکام رهبر معظم انقلاب برای مسئولان این نهاد هم مورد تاکید قرار داشته است.
 
در همین راستا کمیته امداد به‌عنوان بزرگ‌ترین نهاد خیریه‌ کشور به تازگی در اقدامی پیشرو، شروع به توانمندسازی مددجویان خود و درآمدزایی برای آنها از طریق آشناسازی‌ با تکنولوژی‌ نوین صنعت پهپاد در حوزه کشاورزی کرده است. احمد برزگر جوان ۳۳ ساله از استان فارس از مددجویان کمیته امداد است که با توصیه یکی از کارشناسان حوزه اشتغال این نهاد، آموزش کاربری پهپاد سمپاش را آغاز کرد و اکنون در این زمینه فعال شده است.
 
وی در این‌باره می‌گوید: من فوق دیپلم کامپیوتر دارم اما به کار کشاورزی مشغول بودم؛ با توجه به این‌که درآمد چندانی از این کار نداشتم از کمیته امداد مستمری دریافت می‌کردم و تحت پوشش این نهاد بودم اما پس از مدتی به پیشنهاد یکی از کارشناسان کمیته امداد منطقه‌ (بخش دورودزن منطقه مرودشت استان فارس) دوره پنج روزه کاربری پهپاد سمپاش را دیده و سپس دوره تکمیلی آن را در تهران گذراندم.
 
این مددجوی خوش‌فکر کمیته امداد می‌افزاید: پس از تکمیل دوره‌های آموزشی با توجه به اینکه قیمت یک پهپاد کشاورزی در آن زمان حدود ۲۸۰ میلیون تومان بود، کمیته امداد باز هم مساعدتی انجام داد؛ به طوری که بخشی از هزینه را این نهاد به صورت وام بلاعوض در اختیار قرار داد و مابقی را با معرفی امداد به بانک به صورت تسهیلات قرض‌الحسنه دریافت کرد.
 
برزگر به اقدامات کمیته امداد برای اشتغال مددجویان در حوزه فناوری نوین پهپاد سمپاشی اشاره کرده و می‌گوید: یکی از شرکت‌های تولیدکننده پهپادهای سمپاش در تفاهم‌نامه‌ای با کمیته امداد اقدام به آموزش مددجویان مشتاق ورود به این حوزه کرده است. این شرکت پس از اتمام دوره، پهپادهایش را با اعطای وام بانکی در اختیار مددجویان قرار می‌دهد.
 
این مددجوی خلاق کمیته امداد در ارتباط با میزان درآمدزایی با پهپاد سمپاش می‌گوید: در اوج کار که همزمان با سمپاشی مزارع بزرگ کشاورزی منطقه است، حدود ۴۰ تا ۵۰ میلیون تومان درآمد حاصل می‌شود، اما با احتساب استهلاک دستگاه و هزینه باطری و شارژر حدود ۲۰ میلیون تومان درآمد خالص برای شاغل در این حوزه ایجاد خواهد شد. 
 
وی با ابراز رضایت از فعالیت جدید خود می‌گوید: از بهمن تا اردیبهشت‌ماه در منطقه خودمان مشغول به کار هستیم و پس از آن زمان خواب کار در استان فارس است، در ادامه به شمال کشور رفته و چند ماهی را در مناطق کشاورزی آن مناطق فعالیت می‌کنیم و مجدد برای کار به منطقه خود بازمی‌گردیم.
 
بزرگر با بیان این ‌که سمپاشی با پهپاد به صرفه‌تر از روش رایج سمپاشی با تراکتور است، می‌افزاید: در روش سمپاشی با تراکتور برای سمپاشی با مخزن ۴۰۰ لیتری؛ حدود ۶۵۰ هزار تومان هزینه روی دست کشاورز می‌گذارد در حالی‌ که سمپاشی توسط پهپاد در شمال کشور ۳۵۰ تا ۴۵۰ هزار تومان هزینه برمی‌دارد. در گذشته اشتیاق کشاورزان برای سمپاشی با پهپاد به اندازه امروز نبود اما این روش به مرور در بین کشاورزان منطقه جا افتاده و تمایل آنان افزایش یافته است.
 
حمایت از ایده‌های نوآورانه و دانش‌بنیان مددجویان سیاست کمیته امداد در اشتغال‌زایی برای خانواده‌های تحت حمایت است. در حال حاضر 14 دستگاه پهپاد در راستای طرح راهبری شغلی، برای مصارف کشاورزی و صنعتی در اختیار جوانان مددجو در استان‌های مختلف از جمله البرز، گلستان، خراسان رضوی،فارس و خوزستان قرار گرفته و توسعه این صنعت درآمدزا در برنامه‌های آتی حوزه اشتغال کمیته امداد است. شایان ذکر است با این اقدام کمیته امداد، ایران جزو چهار کشور نخست است که در این مسیر گام برداشته و از پهپاد صنعتی در حوزه کشاورزی استفاده می‌کند.
 
انتهای پیام
 
تعداد بازدید : ۱,۳۳۲
(دوشنبه ۴ اَمرداد ۱۴۰۰) ۱۲:۲۱
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید